Екипът на Lexis: Тръпката към новите технологии ни доведе дотук и продължава да ни тласка напред
Днес си говорим с Билял, Емил и Милош - трима от хората зад проекта Lexis. Екипът е част от академията UniStart - пълен курс по предприемачество, който в рaмките нa 6 седмици предостaвя знaния и умения, необходими на един млад екип, за да превърне една идея в бизнес. Там те развиват своя продукт заедно с помощта на ментори, участват в седмични предизвикателства и оформят концепцията си, родила се случайно (или не) по време на хакатона HackFMI, който събира момчетата заедно. Какво е Lexis и повече за екипа ще научиш от следващите редове - надявам се и ти да усетиш ентусиазма им и той да те зареди положително.
Нямаше как да не забележа, че екипът ви е само от момчета. Представете се накратко.
Всички сме студенти и бъдещи програмисти, учим компютърни науки и софтуерно инженерство. Общо сме 5 човека и сме близки приятели, тъй като сме избрали едни и същи специалности. Някои от нас са в Софийски университет, други в Техническия. Както обичаме да казваме - тех хора (смеят се).
Как се роди идеята за Lexis?
Запознахме се на една академия - Hack Bulgaria, посещавахме курса по Java. Там организираха един хакатон и заедно с другите момчета се обединихме и сформирахме отбора. Спечелихме надпреварата с Lexis - идеята се зароди на самото състезание.
Какво представлява Lexis и какво искате да промените чрез идеята си?
Tова, което имаме е една технология. В момента работим по самия продукт в UniStart. Тъй като сме тех хора имаме трудности в другите насоки и там ни помагат да осъзнаем с какво разполагаме и да изчистим концепцията. Главният проблем е да решим на какво точно ще се спрем като краен продукт.
Първоначалната идея на Lexis беше да "разчита" тона и емоцията на имейл кореспонденция и да създава шаблон за отговор според емоционалното състояние на отсрещната страна.
Дълго се двоумихме между приоризитацията на писмени запитвания спрямо изразената емоция в тях (позитивна/негативна/гняв/щастие) и автоматизацията на процеса за тяхното отговаряне. Спряхме се на второто, като продуктът ще анализира към какви категории спада имейлът (проблем с парола, плащане, закъснял продукт и т.н.) и ще предлагаме няколко релевантни шаблона за отговор.
След срещи с множество ментори разбрахме, че няма как да имаме 2 идеи - много труд е. Идеята от хакатона, първоначалната идея, остава на заден план и тръгваме с тази, която смятаме, че ще е по-полезна на бизнеса.
На практика имаме работещ алгоритъм за емоции и знаем как да го усъвършенстваме, но тъй като се използват невронни мрежи ще ни трябват огромни количества имейли, за да го обучим като хората (към милион). Спираме с техническите детайли. (смеят се)
Какво ви вдъхновява да продължавате да се развивате в тази сфера?
Изкуственият интелект е нещо доста ново все още. Ние като студенти имаме тръпка към технологиите, усещаме, че това е бъдещето. То вече е тук, но тепърва ще се развива, предстоят много иновации. Интересът ни се зароди покрай хакатона, отначало нямахме идея какво ще правим и след 1-2 часа брейнсортминг стигнахме до това.
Като цяло жаждата за нови знания ни доведе дотук и продължава да ни тласка напред, да искаме да можем повече и да се развиваме в крак с времето, в което живеем.
С UniStart влязохме в дълбокото. Трябваше да се научим бързо да плуваме, но сме благодарни, че има хора, които ни помагат и ни държат на повърхността.
Опишете ни България на вашите мечти.
Ние като IT хора, чуваме отвсякъде за България - Силициевата долина на Европа. Това би било наистина супер.
Високотехнологичният сектор наистина има огромен потенциал и се надяваме повече хора да го видят. Другото, което ни се иска е все повече IT хора да навлизат в предприемачеството.
Какво искате да кажете на другите млади хора, които имат идея, но още нямат смелостта да започнат нещо свое?
В различните академии, където ходим има много хора, които помагат. Ментори, които могат да ти подадат ръка - не е нужно сам да се спъваш и да падаш, те вече са минали по този път. Имат знанията и опита и са готови да го предадат. Виждаме много такива хора.
Понякога не е нужно да си гуру, за да помогнеш на някого, достатъчно е да си няколко крачки пред другия човек, за да го насочиш.
Съветът ни е: Търсете! Ако сте достатъчно мотивирани, ще намерите хора, които искат и могат да ви помогнат.
Най-големият ни успех досега е това, че се осмелихме да направим крачка в непознатото. Направете тази крачка и като се обърнете назад ще видите, че след всяка крачка идва следваща и с малки стъпки ще вървите напред.
Един въпрос извън вашата сфера. Има мнение, че младите хора не се интересуват от политическата обстановка и от това какво се случва в страната. Вие какво мислите?
Малко сме разделени по този въпрос. Някои от нас смятат, че младите хора мислят предимно за себе си, и то не толкова егоистично, колкото се опитват да намерят пътя си. Къде да учат, какъв стаж да изкарат, какво да работят.
Идеята е, че можем да направим промяна в цялостната картина само ако се развиваме достатъчно и ние самите сме "някой" в бъдеще. Сега събираме ресурсите и контактите, за да можем всички заедно да решим бъдещето и да поемем отговорност за него.
От тази гледна точка всъщност младите се интересуват от всичко, включително от обстановката в страната.
И един последен въпрос: Каква е вашата дефиниция за успех?
Това е сложен въпрос, защото успехът се определя от самия човек - неговата стойностна система и морални принципи. Когато спазваш тази система и принципи, от твоя гледна точка, ти си успял за себе си.
В този момент успех за нас би било идеята ни да е достойна за финансиране, но няма крайна точка, в която да се целим в бъдещето, искаме непрекъснато да се развиваме. Стремежът ни тласка напред, надяваме се към успеха.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.