Успелите

Как се развиват успешните лидери? От Preparing Global Leaders Forum Bulgaria имат точната рецепта! 3 част

В няколко материала ви представяме една група млади хора, които са решили да реализират една световна добра практика в България Preparing Global Leaders Forum. Вижте Част 1 и Част 2.

Михаил Проданов е роден в Пловдив. Учи Международни отношения в СУ „Св. Кл. Охридски“. Споделя, че е истинско удоволствие да бъде част от доброволческия екип, който организира PGLF Bulgaria 2018. Извън университета се опитва да съчетава дейност по различни инициативи, като в момента е заместник-председател на Студентски дипломатически клуб – НПО с 24-годишна история в Алма Матер, а в края на миналата година печели приза „Студент на годината“ на Националното представителство на Студентските съвети в България в категория „Социални науки“. Не пропуска да сподели, че бъларските народни танци са важна част от неговото ежедневие.

МихаилВажно е подобен тип събития да се провеждат у нас, защото по този начин популяризираме България на международната карта за младежки програми - на изключително високо ниво, които служат и за мотивация на участниците чрез общуването помежду им за преследване на лични и професионални цели, В същото време това е нещо ново за България – създаваме среда за самоусъвършенстване и предаване на добри практики на следващото поколение световни лидери, среда за обмен на идеи и възприятия. В допълнение на всичко това доказваме и на своите съграждани, че България има качествата да бъде катализатор на успешни идеи.

В разнообразнието на българските участници (от първокурсник, през банков служител в чужбина, до собственик на успешен стартъп), всички те споделяха няколко неща – осъзнатост на потенциала си и решимост да положат необходимите усилия, за да го развият максимално. Имайки предвид, че повечето от чуждестранните участници идваха за пръв път в страната, към българите имаше двойни очаквания – да бъдат пълноценни участници по време на заниманията и същевременно да представят България подобаващо, като помогнат на останалите да се чувстват като у дома си, и те умело изградиха една приятелска атмосфера, катализатор на много добри идеи и проекти.

За мен, за да бъде един човек успешен лидер, на първо място трябва да е отличен комуникатор, което включва умения за създаване на ползотворна дискусия за обсъждане на проблеми без еднолично налагане на собствено мнение, за разумно разрешаване на конфликти, комбинативно мислене и гъвкавост, както и ерудираност. Същевременно ролята на харизмата, наложила се преди хилядолетия, продължава да е определяща за това дали лидерът ще породи доверие у хората, но дали ще го запази зависи от чувството му за отговроност пред тях.

Предпоследното лице от екипа, с което ще те срещнем е Анелия Иванова! 

Анелия Иванова се занимава с комуникации, връзки с медиите и програми за корпоративна социална отговорност във водеща международна компания. След като завършва международни отношения и европейско право, работи за няколко години в Европейския парламент и бизнес представителства в Брюксел преди да реши да се прибере отново в България и да се бори за положителната промяна на средата тук. Завършила е Българското училище за политика, както и няколко летни международни програми към Университета Джорджтаун, където се запознава с изключителния професор д-р Сам Потоликио – директор на програмите Preparing Global Leaders Forum. Така се заражда и идеята за създаването един ден на международна лидерска програма от подобен тип и в България.

Анелия: Вярвам, че това, което липсва на нашата образователна система, е именно връзката между академията, бизнеса и неправителствения сектор, както и възможността за обмен на идеи и знания с лектори на световно ниво. Това, което програмата Preparing Global Leaders Forum Bulgaria предоставя, е не само достъп до знания за водещите управленски теории и тенденциите в лидерството, предадени от едни от най-добрите лектори от водещи университети като Джорджтаун, Оксфорд и Станфорд, но и дава възможност за развитие на ключови умения за лидерите на 21-ви век. Програмата събира на едно място впечатляващи студенти и младежи от цял свят, които в рамките на една седмица работят заедно по проекти и обменят опит и идеи за бъдещи съвместни инициативи, с които да подпомогнат своята общност. 

По отношение на лидерството, считам, че добрите лидери са любознателните и тези, които постоянно търсят нови знания и възможности за развитие на личността. Лидерските умения може и да са вродени за някои, но те най-вече се изграждат и доразвиват като са плод на постоянна и упорита работа. Първата международна лидерска програма, в която участвах преди 10 години заедно с над 100 други студенти от цял свят, ми повлия изключително силно като ми даде тласък да се развивам, научи ме да бъда отворена към света и да търся възможности за постоянен международен обмен с други младежки лидери. Най-вече ме научи, обаче, да не се примирявам с проблемите в страната ми, а напротив - да търся решения и опции за развитие на средата.

България на моите мечти е страна, в която младите са уверени в своите умения и щастливи да останат, за да работят за развитието на обществото ни към по-добро. 

На финала ще ти представим и чаровната Виктория Христова 

Преди три години Виктория Христова избира да остане в България и да следва Международни отношения в Софийски университет. В момента работи в един от най-успешните български стартъпи. Описва се като един млад, активен и амбициозен човек, тъй като се занимава с много извънакадемични дейности като Студентски дипломатически клуб, Младежки Екип Европа, а от ноември посещава и 9 Academy, но казва, че любимият ѝ проект е Preparing Global Leaders Forum.

Виктория: Смятам, че моделът на Preparing Global Leaders може да бъде приложен и в образователната ни система. Нашата програма залага на т.нар. Soft skills през призмата на световното лидерство, комбинирайки както правителствения сектор, така и бизнес средите и неправителствените организации. Програмата е направена по гъвкав начин, който може да се приложи дори и в гимназиалните часове. Тя предлага нов поглед върху света и дори върху личностното развитие. Не на последно масто нашите участници имат пряк контакт с наистина вдъхновяващи, успели професионалисти, които предават своя опит и знания.

Ако твърдим, че лидерството е вродено, то това само подчертава липсата на желание за развитие. Това съвсем не означава и че всеки може да бъде наистина добър лидер. Според мен, за да си професионалист в това, което правиш, трябва да не спираш да се учиш и да работиш за подобряването на своите умения и качества. Това е напълно приложимо и за тези, които искат да бъдат ефективни лидери. Неслучайно хората са казали, че за да си успешен ти е необходим 1% талант, но останалите 99% са труд.

За мен, България на мечтите е държавата, която учи своя народ на уважение и почитане на традициите, но е и в крак със световните тенденции и модернизацията.

България на мечтите е държава, която oкуражава гражданите си да използват предоставените им права с цел допринасяне за общото благо. Това от своя страна допълнително стимулира развитието на страната. И не на последно място, това е държавата, която ти предоставя всякакви възможности за личностно и кариерно развитие. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара