България с титла и 5 медала от Балканския шампионат по лека атлетика за юноши и девойки до 18 години

Радина Величкова стана балканска шампионка на скок дължина.

Български атлети взеха титла и 5 медала от Балканския шампионат по лека атлетика за юноши и девойки до 18 години в Сивас, Турция. Три момичета донесоха отличията за България – Радина Величкова, Ирен Саръбоюкова и Петя Бозукова.

Радина Величкова стана балканска шампионка на скок дължина с 6.29, а след това постигна и второто място на 100 метра с 11.52 (2.7). Една стотна от секундата я раздели с първото място, което взе хърватката Вита Пенезич с 11.51. Българката направи нов национален рекорд, който не беше признат заради попътния вятър, по-силен от допустимото за официален резултат. Рекордът за девойки остава 11.5 на Вяра Георгиева от 1994 година.

Ирен Саръбоюкова стана втора в скок височина с резултат 1.77 и взе бронз от скок дължина. Тя постигна 6.03 метра, които ѝ стигат за нов личен рекорд, но попътният вятър отново беше над допустимото. Петя Бозукова спечели трето място за България на троен скок с резултат 12.31.

Димо Андреев и Михаела Иванова взеха четвърти места в техните дисциплини – 68.68 на чук (5 кг) и 12.16 от троен скок. Момчил Поптолев направи 49.73 в първата серия на 400 метра. Резултатът му е личен рекорд, но остана на шесто място в общото класиране.