Успелите

Българският студентски отбор по синтетична биология спечели сребърен медал на световното състезание "IGEМ"

Българският студентски отбор по синтетична биология спечели сребърен медал на финалите на световното състезание iGEM – най-голямото и дългогодишно международно съревнование в тази научна област. В последното издание на състезанието участие взеха над 350 отбора от целия свят като участниците представляваха както малки университети, така и водещи висши учебни заведения. Финалите на състезанието се състояха дистанционно в периода 4.11.2021 г. – 14.11.2021 г.

Фокусът на конкурса се състои в това да предизвика участниците да се включат в разработването на цялостни научни проекти с цел решаване на световни проблеми. 

Това не е първото участие на България в това състезание. Досега българският отбор има спечелени два бронзови и един сребърен медал. Въпреки оспорваната надпревара по време на конкурса младите изследователи доказаха, че българските учени имат място на световната научна сцена и в областта на синтетичната биология.

Източник на корица: IGEM Bulgaria

Научният проект, който донесе отличието на българския екип, е вдъхновен от наложилата се епидемична обстановка заради Covid-19 и повишаващото се количество на прием на антибиотици. Непостоянният, прекомерният или необоснован прием на антибиотици често води до антибиотична резистентност - т.е. в даден момент медикаментът спира да действат.

Именно затова отборът на България избира да се насочи към идентифицирането на специфични гени, свързващи проблема с намалената ефективност на лечението с подобни препарати. Въз основа на получените резултати на българския екип, научните среди в света могат да преразгледат цялостния процес на създаване на антибиотици и по този начин да бъде създадена информационна база на локално, национално или световно ниво за лесно определяне на правилната антибиотична терапия.

Източник: SofiaTech

Работата на отбора бе фокусирана върху два ключови подхода за изследване на антибиотичната резистентност: първият се основава на откриването на специфични гени, които я обуславят, а вторият се концентрира върху откриването на мутации, променящи нормалните белтъци на бактериите по начин, който ги прави устойчиви.

Инженерът на отбора, Александър Попов, разработи система, базирана на компютърно зрение, позволяваща да се наблюдава скоростта на растежа на клетки. За целта бе използвана камера, която заснема през определен интервал от време целия период на нарастването им. Изображенията след това се обработват от специален алгоритъм, който позволява да бъде проследено развитието на отделните колонии от клетки.

Българският отбор е съставен от седмина членове, студенти на Софийския университет “Св. Климент Охридски” и Техническия университет - София:

Теодора Гамизова – магистър “Генно и клетъчно инженерство” – капитан на отбора

Александър Попов – бакалавър “Мехатроника”

Пасхалина Карадакова – магистър “Генно и клетъчно инженерство”

Ива Владимирова – бакалавър “Молекулярна биология”

Паула Николова – бакалавър “Молекулярна биология”

Росен Иванов – магистър “Клетъчна биология и патология”

Джонг Парк – магистър “Биохимия”

Подготовката на отбора беше подпомагана от инструкторите Микаела Станчева – магистър “Генетика и геномика“, и Антонио Стоичков – бакалавър “Философия” . Научни ръководители на екипа са гл. ас. д-р инж. Борис Киров от лаборатория „Биоинфотех“ на София Тех Парк и гл. ас. д-р Славил Пейков.

Научното изследване на отбора е разработено с подкрепата на София Тех Парк, като научно-технологичният парк предостави необходимото оборудване и лабораторно пространство за целта.

Източник на корица: IGEM Bulgaria

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Дара Сапунджиева

Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара