Успелите

Броят на българските неделни училища в чужбина се увеличава

Образованието, наред с други фактори, е сред най-важните приоритети за всяка страна. Или поне така би трябвало да бъде. За развитието на образователната система в България трябва да работим както ние, гражданите, така и Министерството на образованието и науката. От своя страна МОН са с една стъпка напред. 

В понеделник стана ясно, че българските неделни училища в чужбина стават общо 175, като техният брой през тази година се увеличава с 37. Всички те са финансово подпомагани от българската държава чрез образователното министерство. Изборът на училищата е направен от междуведомствена комисия по проблемите на българските неделни училища в чужбина.

През последните три години държавата е отделила 19 263 657 лв. за подпомагане на българските неделни училища в чужбина.

Финансират се всички училища, които са включени в Списъка на българските неделни училища в чужбина и за чиято дейност бенефициентите са представили в МОН в определения срок всички необходими документи.

След влизане в сила на Закона за предучилищното и училищното образование(ЗУПО), предвижданите основни дейности от страна на МОН за дейността на българските неделни училища в чужбина ще бъдат свързани с:

  • утвърждаване на учебни програми, адаптирани съобразно спецификата на обучението в чужбина и необходимостта от качествено обучение по родния език;
  • утвърждаване на учебни помагала, съобразно създадените учебни програми;
  • Ще се предприемат осигуряване на средствата за подпомагане на обучението по български език и литература, история и география на България.
Всичко това ще подпомогне на българите извън пределите на страната ни да изучават качествено и целесъобразно "всичко българско и родно".

Към настоящия момент функционират две български държавни училища в чужбина – Българско средно общообразователно училище „Д-р Петър Берон“ в Прага и Българско средно общообразователно училище „Христо Ботев“ в Братислава.

Преди дни се състоя втори форум на българските училища в западното полукълбо в гр.Чикаго, САЩ. Темите на форума бяха объждането на приоритети и политика за съхранението и популяризирането на българския език и националните ценности зад граница. От МОН съобщават, че подкрепят дейностите, които други институции и организации провеждат за съхраняване на националното самосъзнание, бит и култура на сънародниците ни зад граница.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Силвия Дончева

От град Бургас съм, на 24 години, бакалавър със специалност "Българска филология". Обожавам да чета и анализирам „до кокал“ всичко изчетено, а когато не чета – пиша. Обичам разходките сред природата, източната култура, срещите с различни, интересни и мотивирани хора, и кучето си.

Оставете коментар

0 коментара