Успелите

Доброто от деня - 18.02.2022 г.

В днешния бюлетин на "Доброто от деня" екипът на "Успелите" ще ви споделим добри новини от света на природата - по време на акция за почистване на язовир "Огоста" бяха събрани 40 чувала отпадъци, а пък ленивец бе спасен от електрически стълб в Колумбия и как "Образование без раници" те предизвиква да станеш застъпник на Земята. Доброволческите инициативи не стихват в страната, защото доброволци и дарители успяха да съберат средства за закупуването на високопроходима линейка, а християни и мюсюлмани от Якоруда събраха средства за спасяването на църква с над 100-годишна история, а за финал ви приканяме да помогнете на малкия Никола, който страда от мозъчен тумор. 

Всичко това и още много вдъхновяващи истории може да прочетете в бюлетина.

Никола Абрашев ни разкрива как се тренират и изграждат шампиони

Амбициозен, трудолюбив, находчив и борбен са само малка част от качествата, които притежава Никола Абрашев. 20 години треньорски опит и създадени многобройни състезателни двойки – полуфиналисти на световни и европейски първенства. Редица финалисти на най-големите международни състезания в България и чужбина. Многократни шампиони, вицешампиони и финалисти на държавни първенства на България. Когато фактите говорят, всички мълчим. Никола Абрашев създава шампиони. Неговите състезатели прославят България на редица състезания по цял свят и носят огромни успехи на страната ни. 

Възпитава сина си в залата, където го учи на постоянство и спортен хъс. Сега Давид Абрашев тренира в Москва, но нито за миг не спира да представлява нашата страната. 

Повече за стратегията на Никола Абрашев за трениране на шампиони може да прочетете ТУК. 

SoftUni и Finance Academy започват съвместна образователна работа

Качествените образователни проекти у нас продължават да се развиват!  Лидерът в сферата на образованието – SoftUni, обяви своето стратегическо партньорство с първата организация за практическо финансово обучение у нас, Finance Academy. Сътрудничеството между двете академии е най-голямата сделка в образователната история на България. 

Георги Захариев, основател на финансовата академия, споделя, че идеята му хрумва по време на пандемията, когато си задава въпроса: "Защо нямаме достъпно, качествено и масово образование в сферата на управлението на личните ни финансови средства?": 

"България все още е на сравнително ниски нива на финансова грамотност спрямо повечето европейски държави. Вероятно това се дължи на множество и комплексни фактори, сред които ниската ефективност на държавното обучение, където темата все още е табу, незапознатостта на широката аудитория с нуждата от подобна грамотност и по-ниския стандарт на живот. Казах си следното: "Искам българите да живеят добре и да могат да си позволят живота, за който мечтаят". Звучи клиширано, но когато го обвържеш с конкретен план и водещи лектори, се превръща в реалност".

Повече за съвместната инициатива на SoftUni и Finance Academy може да прочетете ТУК.

 

При акция за почистване на язовир "Огоста" са събрани 40 чувала отпадъци

Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) организира акция за почистване на бреговете на язовир „Огоста". Доброволци са събрали 40 чувала с отпадъци.

Отпадъците са извозени до сметище, където част от тях ще бъдат депонирани, а други - преработени. Събрани са предимно пластмасови бутилки и чаши, кутии от напитки, различни опаковки и други предмети, изхвърлени от туристи.

Повече за акцията по изчистването на язовир "Огоста" може да прочетете ТУК. 

 

"Наранените нараняват": Как да ограничим агресията и езика на омраза

Всяко второ дете в България е преживяло или е станало свидетел на някаква форма на насилие до 18-годишна възраст. Това става ясно по данни на УНИЦЕФ-България за 2021 г. 

Според информацията на организацията емоционалното насилие е най-често срещаният вид – 45,9%, следвано от физическото – 31,2%, сексуалното насилие – 15,6% и пренебрегването – 10,5%, а всяко трето дете в нас (34,8%) посочва, че се чувства в опасност у дома, в училище или в общността.

За да бъдат идентифицирани корените на проблема с насилието и да се предприемат мерки за превенция, фондация GLAS, фондация Bilitis, Организацията на евреите в България „Шалом“ и Асоциацията на европейските журналисти – България стартират кампанията "Наранените нараняват“. Инициативата има за цел да насърчи обществени дискусии, свързани с превенция, лечение и ограничаване на агресията и езика на омраза, както и на техните първопричини.

Повече за кампанията може да прочетете ТУК. 

 

За доброто няма граници! Християни и мюсюлмани събраха средства за спасяване на църквата в Якоруда

Християни и мюсюлмани се обединиха в обща кауза - спасяване на църквата в града. Жителите на Якоруда събраха сумата от 18 000 лв., като към техния призив се отзоваха и хора, живеещи в чужбина.

През лятото на 2021 г. покривът на църквата "Св. Св. Кирил и Методий“ бе ударен от мълния и напълно разрушен. Вследствие на природното бедствие, храмът започнал да се руши бавно. Започнали обилни течове от покрива, които разрушавали малко по малко стенописите и красивите икони. Божията обител е на повече от 100 години и има много голяма културна стойност както за жителите, така и за целия регион. 

Повече за дарителската кампания може да прочетете ТУК. 

 

Да помогнем на Никола да пребори тумор в мозъка

Никола Манев от Варна е диагностициран с 5 см. краниофарингеом в мозъка в началото на миналата година. Туморът е доброкачествен, но е причинил множество усложнения и поява на още тумори. Момченцето се нуждае от лечение в болница "Аджъбадем" в Турция. Операцията е на стойност от 39 100 евро. Сумата е непосилна за семейството.

Никола е бил на косъм от хидроцефалия, ослепяване, мозъкът му е бил пълен с вода, имал е и нарушени хормонални функции. След тежка операция, продължила почти 6 часа, той е спасен от професор Енчев и екипът му в болница "Св. Марина-Варна".

Част от тумора не може да бъде премахната поради срастване с мозъчна тъкан. Образува се така наречената фиброзна тъкан за потенциално развитие на бъдещи такива. Заради тумора Никола има инсипиден диабет, който се характеризира с по-голямо отделяне на течности от организма в сравнение с приемането им. 

Повече за историята на Никола и как може да се включите в дарителската кампания може да прочетете ТУК.  

 

Ленивец бе спасен от електрически стълб в Колумбия

Ленивец бе спасен в Колумбия след като се покатерил на електрически стълб и увиснал на жиците.

Истинско чудо е, че животинката не е била ударена от течащия по жиците ток. Свидетели на случващото се подали десетки сигнали на телефона за спешна помощ. След като спасителите се отзовали, започнала и акцията по спасяването на ленивеца. Първоначално животното се уплашило от служителя и се опитало да се отдалечи, но мъжът започнал да му говори с успокояващ тон и го приканил да се приближи. Спасяването продължило около 20 минути. 

Ленивецът е бил прегледан от специалисти и пуснат отново в своя естествен хабитат. 

Повече за спасителната акция може да прочетете ТУК. 

 

От Сливен до Париж! Младежи от ромския квартал ще свирят в Парижката филхармония

Българския културен институт съобщи, че четирима млади музиканти от кв. "Надежда" - ромски квартал в град Сливен, ще свирят в зала "Пиер Булез" на Парижката филхармония. Класическият концерт ще се проведе на 26 февруари тази година.

Четиримата младежи - Сашо Георгиев, Цоньо Чолаков, Николина Николаева и Вели Дормушев - са поканени да се включат в събитието наред с още 120 музиканти от 27 държави. Концертът се провежда в рамките на DEMOS (Dispositif d`education musicale et orchestrale a vocation sociale) - френски социален проект, даващ възможност за музикално и оркестрово образование на деца, които живеят на места, ограничаващи достъпа им до култура. В рамките на проекта участниците получават шанс да учат и практикуват музикален инструмент, бидейки част от оркестър. DEMOS е плод на една от най-големите филхармонии в света - Парижката филхармония, и има богата история, започваща преди 12 години - през 2010 г.

Повече за предстоящето приключение на младежите може да прочетете ТУК. 

 

Доброволци и дарители събраха средства за високопроходима линейка, която ще започне работа през март

През 2021 г. доброволци от Сдружение “Аварийно спасяване Пловдив“ и клуб “Офроуд Пловдив“ стартираха дарителска кампания за събиране на средства за закупуването и оборудването на линейка, която да може да достига до трудно достъпни терени. 

В България подобни транспортни средства са в недостиг, но благодарение на дейността на доброволци и дарители до края на март се предвижда “офроуд” линейката да започне да помага на бедстващи и пострадали в планината. 

Идеята за осигуряване на подобен тип линейка е вдъхновена от дейността на организациите, а Георги Влайков - председател на “Аварийно спасяване Пловдив“, споделя:

“Последните години хората много започнаха да ходят по планини – има различни велосъстезания, офроуд състезания. Ако там се случи един инцидент, нямаш друг начин за достигане до пострадалия, освен да ходиш пеша. Ако има една високопроходима машина с много добър, обучен шофьор и медицински екип вътре, те могат да бъдат изключително полезни. Дори машината да не може да достигне до съответния пострадал, аз мога да закарам един медицински екип или двама парамедика да един километър от него, което спестява един часове ходене. Идеята ни е първо да завършим една, а след това ако имаме възможност, да оборудваме още някоя“ - каза той пред екип на БНР. 

Повече за високопроходимата линейка може да прочетете ТУК. 

 

"Образование без раници" те предизвиква да станеш застъпник на Земята до 1 юни

бразователната организация “Образование без раници” стартира своя еко проект “Стани застъпник за Земята с Кан Академия!” - национално онлайн състезание по екология с “Кан Академия”, чието официално начало ще бъде дадено през март 2022 г. Целта на събитието е да допринесе за информираността на учениците и младите хора по въпроси, свързани с екологичните и климатични проблеми. 

През 2021 г. “Образование без раници” включи ново съдържание по екология в глобалната образователна платформа “Кан Академия” като именно новото съдържание ще бъде и тема на състезанието -  курса по екология и разделите ЕкологияИстория на живота на Земята и Биоразнообразие и опазване в курса по биология в Кан Академия.

Състезанието ще продължи до 1 юни 2022 г., а възможност да участват ще имат учениците и младите хора на възраст от 16 до 35 години. 

Повече информация за състезанието може да прочетете ТУК. 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Дара Сапунджиева

Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара