Успелите

Писането и рисуването като авариен изход от клишетата, или защо да посетим изложбата на TeenStation

Не съм от хората, които всяка седмица ходят по галерии, макар да харесвам изкуството в повечето му форми и проявления. С тази изложба обаче беше различно - първо защото веднъж я бях видяла без да я видя (иронично, знам) и второ, защото не е класическа изложба - постерите не са в галерия и всеки може да ги разгледа по един изключително неформален (няма да казвам casual) начин, докато пие кафе в Топлоцентрала. Така се случи и с мен (пиех сок всъщност), от втория път. Но защо мисля, че не трябва да пропускаш този "Авариен изход" (освен защото всички имаме нужда от такъв от време на време)?

Понякога имам усещането, че всички вечно се чудят какво мислят младите за това или онова, но забравят да ги попитат. А когато го направят, често ги прекъсват, не чуват какво им се казва или клатят глава снизходително. Затова толкова много се радвам на колегите от TeenStation - една от малкото медии, към които не само имам топли чувства и чета с удоволствие, но и не слагам думата колеги в кавички, защото те, макар и млади, често се занимават с по-зряла журналистика от "големите". 

Като независима младежка медия, чиято кауза е да подкрепя тепърва изгряващите звезди във всички професионални сфери, през последната година и половина TeenStation работи заедно с млади илюстратори, дизайнери и художници, които създават истински шедьоври по месечните им теми. Илюстрациите са смели, цветни, артистично хаотични и са и вдъхновението за изложбата наречена "Авариен изход", която ще те очаква до края на седмицата в Топлоцентрала (така че побързай!).

Революция, Кръстопът, иСТОРИите, Независими, Офлайн, Сингъл, Underground, Място за срещи - какво влагаме ние в тези думи и какво са опитали да покажат авторите на текстовете и илюстрациите?

"Изложбата е и начин да отпразнуваме шестте години, в които успяхме да създадем не само вдъхновяващи материали от младежи за младежи, а и да създадем една общност от съмишленици, които вярват в нашата мисия. Част от тях се включиха в изложбата като музикални изпълнители: това са VICK, Боян Боев и Pretty Bad, Рада Илиева, Uke Duo Presents, Мила Роберт с най-новия си проект и Али Вергова зад DJ пулта. Представяме и изгряващите ученически състави ATOQ и Disposable Aquatics и соло от Дарина Маркова.", казват от медията.

За да разбера малко повече за процеса и случването на събитието, си поговорих със Симеон Кожухаров - творчески директор на TeenStation и куратор на изложбата.

Как се роди идеята за "Авариен изход"? 

Идеята се роди ненадейно. В TeenStation работим с изключително талантливи млади автори. Искахме да ги предизвикаме творчески, залагайки определени теми, по които да пишат. За да презентираме този нов редакторски подход на читателите си, решихме да представяме темите посредством илюстрации. Търсихме млади артисти, някои от тях все още гимназисти, следвайки основната ни мисия – да подкрепяме прохождащите творци. След няколко месеца бяхме събрали чудесни илюстрации и текстове към тях. Осъзнахме, че онлайн средата е прекалено динамична и животът на материалите често е мимолетен. Искахме да ги представим подобаващо. Така се появи идеята за изложба, в която да обединим всички тези стойностни творби от последната година и половина.

Какъв беше процесът по осъществяването ѝ? 

Организирайки изложбата, постепенно развихме идеята тя да не бъде нещо статично. Искахме да създадем събитие, което е истинско празненство на младежката култура. Така, в процеса на работа, се появи идеята да направим следобеден музикален фестивал за откриването. Поканихме както утвърдени артисти, така и ученически банди. Получи се вълнуваща еклектична програма, която неочаквано успя да улови тийнейджърския дух на дейността ни.

Каква беше твоята роля? 

Моята роля беше свързана с всички аспекти от организацията на събитието. Водих комуникацията с музикалните артисти, илюстраторите, както и координаторите от Топлоцентрала, където е разположена изложбата. Също така изработих визуалната идентичност и представянето в социалните мрежи.

Защо хората да я посетят? 

Има много причини, поради които хората да посетят изложбата. Концепцията зад „Авариен изход“ е, че чрез представените теми и материалите по тях, авторите и публиката на TeenStation успяват да избягат именно от неразбирането на общността относно темите, които ги вълнуват. Този мотив според мен би привлякъл вниманието както на тийнейджърите, така и на по-зрялата публика.

Кой е любимият ти постер и защо?

Харесвам всички постери и не мога да определя фаворит. Все пак, ако трябва да посоча един, това би била илюстрацията на Жана Миткова по темата “Single“, защото много харесах начина, по който главната ни редакторка Яна Пеева разви мотива и това рефлектира върху възприемането на визуалната творба. Чувството на самота като тийнейджър е почти неизбежно. Ние обаче искахме да дадем и алтернативен поглед върху думата “single”. Да разграничим самотата от това да си сам. Да представим времето сам със себе си като време за саморазвитие и връзка със самия теб.

И понеже мен няма кой да ме попита (излъгах малко, Евелина (Благоева) всъщност ме пита, но сега го заявявам пред по-широка аудитория), моята любима творба е "На кръстопът", защото...

"Мястото, което така внимателно бях изчислил благодарение на мисловната си дейност, за жалост беше в средата на пътя. Дори не бе благоволило да се окаже кръстопът."

Не е защото съм гледала "Съдби на кръстопът". Има нещо много магическо в кръстопътя, както личи и от цитата по-горе, който е от най-любимата ми октомврийска книга на всички времена - "Една нощ през самотния октомври" на Роджър Зелазни (ако не сте я чели, сега е моментът да наваксате дните до днешния или пък да я прочетете за един ден - и двете неща съм ги правила). Илюстрацията, естествено, ме привлече, защото е много цветна (за който не ме познава толкова добре, любимият ми цвят е шарено!), но и с това, че много добре улавя моята идея за кръстопътищата - всяко такова място е шанс за нов избор, нова съдба, нова идея, ново начало. А всяко невзето решение е взето някъде другаде, на друг кръстопът.

Автори на илюстрациите към текстовете са:

  • Люба Мазнова - възпитаничка на Националната художествена академия и графичен дизайнер.
  • Ирина Георгиева - млад художник, чиято уникална артистична перспектива се формира от живота в София през последните 4 години и рисуването на емоциите, които той поражда в нея.
  • Александра Георгиева / Sashettu - изкуството ѝ се изразява в различни медии – илюстрация, текстил, печатни техники, скулптура, дизайн и хендпоук татуировки. 
  • Радослав Ангелов - 26-годишен самоук художник, който започва да рисува едва преди няколко години.
  • Жана Миткова (@jeannelefthand) - летен човек и илюстратор, който в момента експериментира с нови техники и изследва взаимоотношенията между хората, природата, вътрешния и външния свят. 
  • Виктория Николова (@Pllik) - вдъхновяват я случайно дочути разговори и малките неща, на които невинаги обръщаме внимание. Интерпретация на всичко това може да откриете в нейните илюстрации.
  • Владислав Калоянов - студент по графичен дизайн в НБУ. Любовта му към изкуството обаче излиза и отвъд дизайна и е подбудена от интереса му към рисуването и най-вече към музиката.
  • Яна Чолакова - на 19 години, визуален артист и графичен дизайнер, творяща между София и Берлин. Вярва, че работата ѝ трябва да говори сама за себе си.
  • Ния Василева - учи живопис в НХА. и е част от ЛГТБ+. Последното е важно, защото като част от малцинство, за нея революцията е борба за равни права между всички, независимо от сексуалната им ориентация, пол, цвят на кожата, религия и т.н.

От мен толкова - от теб остава да идеш и да разгледаш изложбата и да ми кажеш did you like it or did you love it?

Снимки: Любо Бачев

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара