Успелите

Евгения Пеева: Вярвам в потенциала на България

Евгения Пеева завършва бакалавърската си степен в Харвард. Докато учи в Америка тя основава фондация "Стъпка за България", която цели да осигури обучения по умения за самостоятелен живот на деца лишени от родителски грижи. След това прекарва две години в Брюксел, Белгия, където работи в глобалната консултантска компания McKinsey&Co като мениджмънт консултант.

В момента тя е изпълнителен директор на Фондация “Заедно в час”. Организацията е част от международната мрежа Teach For All и цели осигуряване на равен достъп до качествено образование за всички ученици по цял свят. През 2011 година е номинирана за “Човек на годината”, а година след това печели отличието “Жена на годината”.  

Евгения: Считам се за българка по националност, но гражданин на света по убеждения и ценности. Две са най-важните неща за мен в общуването ми с другите хора - честността и способността да чуя и уважа различната гледна точка без да се поддавам на предразсъдъци и дискриминативни настроения. Обичам да подкрепям развитието на хората около мен, да им помагам да научават нови неща и да намират решения отвъд привидните ограничения. Това считам и за моя основна роля в позицията ми на изпълнителен директор на Фондация "Заедно в час". Обичам природата и се зареждам от нея.

Ценя хората, които правят добро без да търсят нещо в замяна.

Престоят извън България ми даде възможността да пътувам до различни континенти и държави, да опознавам впечатляващи хора с различен бекграунд, стремежи, академичен и професионален опит, да уча и работя с хора от Северна и Южна Америка, Азия и Европа. Опитът, който придобих ми отвори очите за няколко неща:

1. България е прекрасно място, в което искам да живея, но за целта, трябва да поема отговорност за случващото се в нея, за евентуалните подобрения, които искам да видя около себе си, за да се чувствам спокойна и щастлива в живота ми тук.

2. Човек наистина се учи цял живот и най-много научава от взаимодействието с хората около себе си и от променящата се външна среда, особено когато иска нещо много силно и има много препятствия по пътя към постигането му. Предприемаческият дух (да извлечеш позитивите от всяка възможност) и адаптивността (да променяш подхода предвид външните промени) са ключови качества, за да бъдеш успешен дългосрочно.

3. Не се отказвай да преследваш това, в което истински вярваш и което ти дава енергия, докато го правиш. Не се оставяй на приказките на близките ти хора, които често "с добро" те подтикват да избегнеш своите истински стремежи и своя истински смислен път.

Чувствам се добре тук.

Вярвам в потенциала на България - като страна и народ - да бъдем прогресивни, проспериращи, щастливи. Имам възможност тук да работя в сферата, която е най-важна за мен - образованието, с невероятни хора - отдадени и иновативни професионалисти, които загърбват индивидуалните различия и търсения в името на голямата обща цел - да подкрепим успеха на всяко едно дете и съответно - общото ни бъдеще.

Не съм се отделяла в мислите си от България. Редовно се прибирах преди да се установя тук и поддържах връзка с местната среда и реалност. Реализацията на проекти, свързани с България, докато живеех в чужбина, ми помогна да остана свързана и да не се чувствам "външна", когато се прибрах. Реакцията на хората около мен беше по-странна - те бяха в пъти по-уплашени от мен, че съм се върнала и планирам да живея и работя тук.

Мечтая за цялостна промяна на училищното образование у нас, така че всяко едно дете да има достъп до качествено образование, независимо къде е родено, какъв е етносът му, какви са родителите му.

Мечтая за това, да не губим ценния потенциал на всяко едно дете, което се ражда в България,

което ще бъде неин жител, гражданин, гласоподавател, участник в работната сила. Дълбоко неприемливо за мен е в момента над 40% от младежите на 15-16 години да нямат базисни умения да се реализират успешно в академичен и професионален план (те са функционално неграмотни, както ни казва международното изследване PISA).

Не можем да си позволим да "изхвърляме на боклука" потенциала и бъдещето на близо половината млади хора в страната ни. Моята мечта е да променим тази реалност и чрез осигуряване на качествено, модерно образование, в крак с реалностите на 21-ви век, да подкрепим развитието към успешно и щастливо бъдеще на всяко дете в България.

Така и всеки гражданин на нашата страна ще има в пъти по-големи шансове да бъде успешен, щастлив и спокоен жител, избирател и данъкоплатец в България. Реализацията на тази мечта зависи от обединението на критична маса от хора, които са добросъвестни, толерантни и имат нужните умения и качества, да си сътрудничат в създаването на работещи решения (включително и персонализирани такива) за всички ученици, не само за някои от тях.

Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/ акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ивелина Червенакова

Родена съм в града под тепетата. Интересите ми са свързани с Комуникации, Дигитален маркетинг и всичко, с което мога да допринеса стойност към обществото. Вдъхновявам се от емоцииите, които носи живеенето. Пиша, защото наистина искам да кажа нещо, което си струва да бъде казано.

Оставете коментар

0 коментара