Успелите

Иновации в образованието: LeadersPlay

Темата за качеството на българското образование е нещо, което ежедневно се коментира на различни нива - между родители, преподаватели, ученици, доброволци, академици, политици и много други, които искат нещо да се оправи, но не могат да напипат точната рецепта за правилна промяна на образователната система у нас. На фона на всички тези дискусии през последните 3-4 години у нас се зародиха няколко страхотни образователни инициативи на различни организации, които показват, че с правилен подход и желание нещата в сферата могат да се случват и да дават резултати. Днес ще си говорим с Гергана от екипа на LeadersPlay - хората, които носят тази положителна промяна: 

Кое е уникалното в LeadersPlay, което я прави различнa от всяка друга образователна организация в България?

Нашата компания предлага обучения за деца по предприемачество, финансова грамотност и изграждане на личностни умения – все неща, от които в традиционното образование у нас се усеща остър дефицит. За сметка на това се трупа обем от знания – ненужен самоцел в съвременния информационен свят. Изискванията на XXI век са други, затова ние не преподаваме знания, а формираме умения.

Събуждаме предприемаческия дух, защото предприемчивостта е в дъното на всеки успех. Насърчаваме желанието сам да откриваш силните си страни и да намираш най-доброто решение за себе си. Даваме опорни точки в света на финансите, неизменно вплетен в ежедневието на всеки човек. Стимулираме самостоятелното и критичното мислене, креативността, уменията за работа в конкурентна среда и изявата на лидерски качества.

В същото време си даваме сметка, че и най-прекрасната образователна програма може да бъде съсипана от скуката и досадата. За това не забравяме, че работим с деца, за които играта е най-присъщата територия за изява.

12065505_1021062064592320_4956201444258416127_n

Какъв е подходът на вашите обучения?

Това, което правим е, че превръщаме децата от обект на обучението в субект, който изразява свободно мнението си и усвоява знания и умения чрез съпреживяване на случващото се. Процесът при нас е интерактивен, базиран на специално разработени отборни игри. В тях малчуганите са главните действащи лица, обучителите само ги насочват и им помагат с въпроси - но не да намерят „правилния отговор“, а да търсят възможните решения. Както и в живота - обикновено няма само един верен отговор на даден проблем. Или, ако трябва да цитирам класици на игровите теории като Кант и Шилер – играта е средство за възпитание на общителност, колективност, социалност. Тя е не само израз на свобода, но и въплъщение и изражение на човешката природа.

Какви хора са обучители в една такава организация? 

С няколко думи бих ги описала като мотивирани, ведри и неравнодушни хора, готови да инициират промяна в образователната система, за да измъкнем българските деца от дъното на класациите по грамотност и пригодност за реализация в живота. В ядрото са група млади хора, с които заедно създадохме голяма част от програмите. Те прекрасно разбират потребностите на децата и са заразителни с енергията и личния си пример за креативност и предприемчивост. В екипа ни има и утвърдени педагози с дългогодишен опит, взели присърце каузата за промяната. С нас са още хора на високи позиции в бизнеса и обществения живот, които вярват в методите ни на преподаване и са готови да споделят с децата личния си опит.

12140688_1032008400164353_806752560780802052_n

Кой смятате, че е най-големият проблем на българското образование и какво решение бихте предложили за него?

Когато разработвахме нашите програми и ги тествахме, имахме възможността да обучим над 100 деца, които, между другото, показаха удивителна мотивация по време на заниманията и бяха жадни за знания от реалния свят. Те ни приемаха като приятели и споделяха с нас всевъзможни случки от училище. Погледнато през техните очи, става ясно, че най-големият проблем на българското образование е тоталната липса на мотивация от страна на учителите и нежеланието им да дадат свобода на децата да изразят себе си за сметка на удобните императивни постулати. За да се излезе от тази ситуация, са нужни усилията не на една институция, организация или личност. Нашият личен принос към промяната се крие в това, че не спираме да търсим различни форми да сме провокативни и отворени към изискванията на съвременния свят. Да въвличаме децата да изразяват свободно себе си в игрите и проектите, да насърчаваме дискусията и да не даваме готови отговори. Децата ни предизвикват – трябва само да ги чуем.

Вие сте една от няколко организации, които променят образованието в страната ни към по-добро. Пример за други такива са СофтУни, "Заедно в час", „Уча се“. Смятате ли, че може да съществува вариант за кооперация между вас и изграждане на една цялостна и по-добра алтернатива на стандартното образование?

В България постоянно се говори за образователни реформи, но те не се случват и не виждам изгледи скоро да се случат. LeadersPlay и посочените по-горе компании решихме да пренебрегнем „говоренето“ и да започнем да действаме. В това сме съмишленици. Между нас не само, че съществуват варианти за коопериране, но те са повече от задължителни. Само така може да се достигне до максимално много деца, които имат нужда от промяна. Казал го е и един любим на мнозина приказен герой: „Колкото повече, толкова повече“.

11188213_947080481990479_4547509645111587378_n

Кое е нещото, което сте искали да споделите с младите хора в България, но никой не ви е питал?

Колкото и зле да изглежда действителността в България – поради липсата на добре развита пазарна икономика – тук всеки, който има малко повече желание, може да стартира собствен бизнес и да постигне много високи резултати, които ще са почти невъзможни, ако е чужденец в друга държава. Няма по-добра възраст за започване на бизнес от тази, когато си много млад – можеш да се проваляш колкото си искаш и пак ще имаш време да започнеш отново. Младите хора трябва да търсят себе си и да си поставят високи цели, защото без посока не могат да очакват прогрес – независимо с какво се занимават. Те могат да си позволят да мечтаят, но заедно с това трябва да са готови да работят безотказно, да преодоляват бариерите на недоверието и да се борят с несправедливостите, които неминуемо ще срещат по пътя си.

Когато си млад, няма нищо, което може да те спре да стигнеш там, където си се прицелил.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара