Успелите

От възпитаник до дарител на Училищна Телерик академия: Ивайло Христов, за когото всеки има право на шанс

Преди повече от десет години един ученик, запален по програмирането, престъпва прага на Училищна Телерик академия. Днес той е съосновател и СТО на иновативна продуктова компания и професионалист в технологичната сфера. Но успехите и постиженията не го карат да забрави откъде е започнал - напротив, младият програмист избира да “върне обратно” към инициативата, която го е подкрепила в началото, и така се превръща в дарител на Училищна Телерик академия. Повече за неговия път в света на технологиите, за развитието на академията и нуждата да помагаш на хората, които някога са помогнали на теб, ще научиш в следващите редове.

Още като малък Ивайло Христов е запленен от света на технологиите - може би защото у тях има компютър и Иво използва всеки възможен повод, за да поиграе на него. Има обаче едно правило, наложено от баща му - ако иска да прекарва време пред екрана, Ивайло трябва да се научи да го използва за нещо смислено. Така той неусетно се увлича по програмирането и постепенно прави първите си стъпки в заниманията с компютри, като с помощта на баща си усвоява основите на компютърния език Object Pascal.

В хода на израстването си Ивайло Христов не изоставя тази детска страст към технологиите. Напротив, тя белязва целия му живот до момента. В Природо-математическата гимназия във Велико Търново той попада в паралелка с профил "Математика и информатика", а летните ваканции прекарва в компютърния сервиз на баща си, където помага на клиентите да разрешават различни хардуерни и софтуерни проблеми.

Работата не спира за Ивайло дори когато в сервиза няма хора - това време прохождащият програмист използва, за да чете онлайн уроци, да създава "мини" сайтове и да разучава компютърни езици. Свободното му време през учебната година също е посветено на програмирането. Тогава Ивайло посещава СИП часове по информатика, а в квартирата си във Велико Търново винаги намира нови и нови интересни занимания с компютъра.

Снимка от Училищна Телерик академия от времето, когато Ивайло е бил участник

Срещата с Училищна Телерик академия

Определяща за бъдещата му кариера като програмист обаче се оказва Училищна Телерик академия, в която Ивайло постъпва в 11. Клас. От 2010 г. насам академията е най-мащабната безплатна ИТ инициатива в България, която предоставя обучения по програмиране и дигитални технологии за ученици.

“От всички тези места идваха нови и нови материали”, споделя Ивайло за многообразния си опит.

“Запознаваш се с много различни езици и похвати за програмиране, въобще – с всичко, до което можеш да имаш достъп. Това беше моето въведение в сферата и голяма част от него бе досегът ми с академията.”

По това време занятията на Училищна Телерик академия за гимназисти от 8. до 12. клас се провежда единствено в София и се налага участниците от страната, сред които е и Ивайло, да пътуват до столицата, за да се включат в програмата. В София деца от цяла България с интерес към програмирането се събират в голяма зала и прекарват три дни от месеца в уроци, лекции и упражнения, за да развият знанията и уменията си в областта на компютърните науки.

“Лекциите бяха супер ползотворни за нас”, разказва още Ивайло.

“Тогава те бяха в различна сфера от тази, която се учи в гимназията. Беше ни интересно да проследим начините за по-удобно програмиране на различните компютърни езици. Също така имахме достъп до група от съученици и лектори, където можеше да дискутираме задачите, които правехме, и ако имаме въпроси и проблеми, през вътрешната група успявахме лесно да ги дискутираме, да задаваме въпроси, да получаваме отговори и да научаваме нови неща, което беше много полезно. В училище беше по-сложно, там има определен формат и трябва едва ли не да гониш учителката през междучасието. Достъпът до информация беше доста по-труден, ако е извън учебния материал.”

Макар и преди участието си в Училищна Телерик академия да знае, че иска да стане програмист, Ивайло помни преживяването си в обучителната програма като изключително ползотворно и обогатяващо.

“Определено беше много ценно всичко, което получихме – начинът на мислене, на подхождане към проблемите. Той се различаваше от начина, по който се преподаваше в училище. Освен това академията ни показа как да намираме информация и да колаборираме добре с много практични примери, с неща, които се използват в индустрията. Ползвахме системи, групи, форуми, за да работим помежду си, показаха ни откъде да търсим информация, как да използваме документациите и т.н.

Това ти помага да осъзнаеш колко много има да се учи, колко много информация има и колко е трудно тя да се обхване изцяло. Това отнема време и ти трябва да му се посветиш. Задачите, които получавахме като домашна работа, нямаше как да се направят два часа преди крайния срок. Трябваше да отделяш време, а това беше урок, че на програмирането - както може би и на всяко друго нещо - трябва да се посветиш, ако искаш да го правиш. Иначе ще пропуснеш твърде много и дали си добър, или не, ще остане неясно.”

Именно това осъзнаване подтиква Ивайло да се посвети истински на програмирането, както и да постави сериозното начало на една успешна кариера в ИТ сферата. Сега, 10 години след преживяването си в Училищна Телерик академия, той е съосновател и CTO на иновативната продуктова компания NitroPack и е изключително горд с екипа, в чието създаване е участвал.

Да връщаш обратно

Като успешен програмист и предприемач обаче Ивайло Христов не забравя и откъде е тръгнал пътят му в необятния свят на технологиите. Благодарен за възможностите, които е получил като ученик, десетилетие по-късно той отново се връща към Училищна Телерик академия - този път като неин дарител.

Екипът на NitroPack; най-отляво е Ивайло Христов, съосновател и СТО на компанията

По-рано през тази година фирмата NitroPack се мести в сградата, съседна на академията. Така Ивайло открива, че Училищна Телерик академия все още съществува и се развива - нещо повече, дори може да се финансира публично. В желанието си да подкрепи инициативата, която безвъзмездно му е помогнала да направи първите си стъпки в кариерното развитие като програмист, Ивайло убеждава останалата част от екипа си в идеята NitroPack да се превърне в един от дарителите на Училищна Телерик академия. 

“Честно казано, не знаех, че академията още продължава да се развива, тъй като бях спрял да получавам имейли от нея”, разказва той.

“За мен обаче тя е наистина много важна. За мен Училищна Телерик академия е изиграла ключова роля и затова ми се прииска да помогнем тя да има същия ефект за някого другиго - защото това би било супер.

Според мен е важно всеки да успее да се докосне до различните видове материя и да види - това доставя ли му удоволствие, или не. Да дадем възможността на 20 деца да го направят, за мен е изключително. Със сигурност е много приятно да знаем, че сме помогнали на някого, за когото това може да бъде кариера – да навлезе и след време да направи нещо революционно в тази сфера. Което е супер.”

С тази мотивация Ивайло и неговият екип финансират една от обучителните програми на академията. В нея през тази учебна година цели 20 деца ще получат възможността да навлязат в програмирането и да развият дигиталните си умения напълно безплатно.

“За мен просто е важно хората да имат шанс да опитат това, което искат да правят. Защото е ключово човек да има шанс в живота, независимо откъде тръгва”, добавя Ивайло.

“Този начин на мислене е изключително ценен за нас”, споделя Петър Шарков, изпълнителен директор на фондация “Телерик академия”, за постъпката на бившия възпитаник.

Петър Шарков, изпълнителен директор на фондация "Телерик академия"

“Ние искаме да възпитаме това мислене и у следващото поколение хора, които се обучават при нас - идеята, че когато получат нещо, особено когато говорим за изцяло безплатна инициатива, е много важно, когато станат успешни, да се върнат назад и да се сетят откъде са тръгнали и кой е запалил искрата в тях. Този начин на мислене би ни помогнал много повече хора да се връщат обратно, да подкрепят родните си места, родните градове, родните училища и изобщо местата, от които са тръгнали. Така те ще допринасят за развитието на всички региони, а не само на няколко големи града.”

Накъде продължава Училищна Телерик академия?

“Ивайло със сигурност е един от добрите примери за това - човек, който не спира да преследва развитието си в сферата на ИТ сектора, но в момента успява и да върне обратно. Тоест там, откъдето се е запалил - Училищна Телерик академия - той връща обратно и ни подкрепя, за да можем да обучаваме още повече деца безплатно в цялата страна”, добавя Петър Шарков.

Благодарение на хора като Ивайло през последните десет години Училищна Телерик академия непрекъснато се развива. Днес тя е достигнала до 41 населени места в България, като обхваща 95% от областите. Основната дейност на академията продължава да бъде създаването на специални обучителни програми, учебно съдържание и материали, които лесно се репликират и могат да се разпространяват във всяка точка на България като школи за извънкласни занимания с програмиране.

От 2017 г. насам портфолиото на Училищна Телерик академия активно се разширява и подобрява. В момента академията разполага с четири програми за ученици от 4. до 7. клас и с три - за гимназисти от 8. до 12. клас. Всички те се реализират както в столицата, така и в отделните населени места в страната, така че вече не се налага желаещите да се присъединят към академията всеки месец да пътуват до София.

“За нас е много ключово да даваме възможност на децата и от по-малки населени места извън София и големите градове да се докоснат до програмирането и технологиите, защото там има много по-малко възможности, курсове и извънкласни занимания, насочени в тази сфера”, споделя Шарков.

Няколко са посоките, в които възпитаниците на Училищна Телерик академия продължават своето развитие, след като приключат обучението си. Част от тях записват висше образование в сферата на програмирането в изключително престижни университети като MIT, Оксфорд, Делфт и др. Друга част от възпитаниците пък преминава през ускорената Телерик академия Алфа, в която за половин година придобива нужните умения за започване на работа в ИТ сектора. 

“Имаме възпитаници, които още на 18-годишна възраст получават предложения за работа, тъй като са запалили искрата още от 4-5. клас, продължили са да се развиват и индивидуално, да се учат на програмиране отвъд нашите школи и до 12. клас те всъщност са натрупали толкова знания и умения, че са готови да стартират директно работа в софтуерна компания”, разказва Шарков.

“Много ни радва, че имаме и такива възпитаници, които стават наши преподаватели. В момента имаме школи в страната, водени от хора, които са се обучавали при нас, запалили са се изключително много и искат да връщат обратно и да запалват следващото поколение, за да покажат на по-младите колко интересно, лесно и забавно могат да се потопят в света на технологиите и програмирането през програмите на Училищна Телерик академия.”

77% от пълнолетните възпитаници на академията учат или са завършили висше образование в ИТ сферата, а цели 93% от работещите в сектора са продължили развитието си в България.

“Това е една от основните ни дългосрочни цели – повече млади хора да останат тук. Дори да отидат да учат в чужбина, след това да се върнат в България и да допринасят за развитието на българската икономика и на българските компании”, споделя изпълнителният директор и добавя:

“Нашата цел не е да направим всяко дете програмист. Важното за нас е децата да изградят основни дигитални умения и компетенции, които ще им помогнат да са по-подготвени за професиите на бъдещето, защото, както знаем, тези професии ще изискват дигитални компетенции.”

Но освен умения в областта на работата с компютри и дигиталната грамотност, Училищна Телерик Академия изгражда у своите възпитаници едно още по-ключово качество - а именно отношението към хората, които са ти помогнали да намериш своя правилен път. Повече от десетилетие, след като първите ученици престъпват прага на Училищна Телерик академия, нейни дарители вече стават млади професионалисти, открили в себе си искрата на програмирането именно благодарение на академията. Така се затваря кръгът на взаимната подкрепа, предразполагаща развитието на младежите у нас и изграждаща основите на едно по-обещаващо бъдеще.

А по примера на Ивайло Христов все повече хора си спомнят откъде са тръгнали и се стремят да “връщат обратно” на различни инициативи и образователни програми, които са им помогнали да направят първите си стъпки в дадена сфера. Защото няма нищо по-ценно от това, да подариш възможност и на следващото поколение будни и мотивирани млади хора да намерят истинското си призвание.

“Така че отвъд програмите, обученията, знанията и уменията в сферата на технологиите и програмирането, това изключително много ни радва – да наблюдаваме как тези хора се връщат обратно и искат да допринесат за каузата и нейното развитие, което ни помага да достигаме до още повече ученици и да постигаме дългосрочен ефект”, споделя Петър Шарков.

“Според мен определено е важно да се дава шанс, особено на млади хора”, добавя Ивайло Христов. “Това, което и училището се опитва да направи, е да даде шанс на всеки ученик да се докосне до голям набор от различни материи – наука, хуманитарни дисциплини и т.н. Това обаче трябва да се прави така, че възможно най-много деца да имат възможности.

Защото само така ще се осигури успехът и занапред. Защото това са хората, които в бъдеще ще движат колективния напредък на цялото общество. И всеки трябва да знае с какво иска да се занимава за тази цел. А за да знае какво иска да прави, трябва да е имал възможността да се опита да го прави. И е най-добре това да се случва възможно най-рано.”

Снимки: Училищна Телерик академия; Ивайло Христов

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара