Успелите

Мариана Вълчева, БДЗП: Подкрепяйте природозащитни каузи, за да бъде гласът ни чут!

Разнообразието на птиците е особено важно за равновесието в природата. Масовото измиране на грабливи птици преди 30 години принуждава група млади хора у нас да създадат най-голямата природозащитна организация у нас - Българското дружество за защита на птиците. Днес над 500 човека от цялата страна приемат опазването на природата като своя лична кауза. Също като Мариана, която от доброволец става експерт комуникации в Дружеството. За птичето богатство в България и нуждата от неговото опазване, разказваме сега. 

Какво е птичето богатство на България?

Многообразен е птичият свят в страната ни.

Според последни данни у нас се срещат 420 вида птици. Тази цифра подрежда България в челните места по птиче разнообразие в Европа, където всички видове птици са 472.

Птиците са навсякъде около нас и са най-лесно забележимите животни, но не и така лесно разпознаваеми по вид. За сравнение,например, в природата ни могат да бъдат наблюдавани само 18 вида земноводни, 33 вида влечуги и 100 вида бозайници, а птиците надхвърлят 400 вида.

Една от последните ви кампании е „Ние броим врабчетата”. Разкажете ни малко повече за нея.

„Ние броим врабчетата“ е най-успешната кампания на Българското дружество за защита на птиците! 

Ние знаехме, че числеността на домашното врабче намалява с 30% за последните 10 години и затова решихме да направим тази инициатива, за да видим какво наистина се случва. Интересно е, че веднага след обявяването на кампанията „Ние броим врабчетата“, с нас се свързаха хора от цялата страна, които споделяха, че наистина врабчетата около тях намаляват. Една от основните причини, която вероятно води до намаляване числеността на врабчетата е премахването на храстите в много от градските паркове. Друга причина е пръскането на зелените площи срещу кърлежи, което пък лишава врабците от богата на протеини храна. 

Снимка: Полско врабче, Г. Герджиков

Анализът, който направихме потвърди, че врабчетата избягват места за живот, където нивата на шума са високи и липсват зелени площи, а предпочитат среда с разнородни местообитания, която им осигурява всички необходими условия за хранене и гнездене.

На специално създадения за кампанията сайт се регистрираха за участие в преброяването 1159 човека от цялата страна. От всички регистрирани на сайта, резултати отчетоха 580 човека. С тяхна помощ бяха преброени 6700 врабчета. Птиците са наблюдавани в над 580 точки в 130 населени места, като 38% от наблюденията са в София.

Интересен е и резултатът от местата, където не са установени врабчета. Това са 16% от всички места. В това число влизат големите градове, но и малките населени места. Най-висок брой места с нулеви наблюдения са в София – 64% от всички места, където не са видени врабчета.

Кои други птици са в беда?

Цифрите и свързаните с тях факти звучат страшно. От 420 вида птици в България 327 вида са защитени, а от тях 140 са застрашени от изчезване. За съжаление много интересни и непознати видове у нас са сред застрашените от изчезване в световен мащаб. Такива са най-редките птици в страната като царския орел, египетския лешояд, къдроглавия пеликан, червеногушата гъска и други. Негативна  е и тенденцията сред широко разпространените видове птици, част от които са и птиците на градската среда. Сред тях са гургулицата, домашното врабче, сивата врана и посевната врана. 

Снимка: Голям синигер, Богдан Боев

Освен опазването на птиците, вие полагате грижи и за опазването на техните местообитания. Какви са вашите основни постижения в тази насока?

Не е възможно самоцелното опазване на един вид. За да оцелее един вид, за него е от изключително значение дали ще живее в подходяща естествена среда и дали в нея ще намери всички оптимални условия, които са му необходими, за да се храни нормално, да почива и да се размножава.

Затова и ние, казвайки, че полагаме грижи и опазваме даден вид, всъщност се грижим и опазваме неговия дом. 

Примерите са много, но един от най-големите успехи в българската природозащита за последните 60 години е излюпването на първото къдроглаво пеликанче, след повече от половин век прекъсване, в блатото Песчина на остров Персин и с това беше счупен „монопола“ на езерото Сребърна, като единствено място в страната, на което гнездят къдроглави пеликани. 

Как многообразието на птиците допринася за природата и хората?

Колкото повече видове птици или като цяло голямо биоразнообразие е запазено в даден район, то той предлага много по-чиста среда за живот. Птиците са изключително добър и лесен за използване индикатор за състоянието на средата, в която живеем.

Снимка: Египетски лешояд, Св. Спасов

Опазването на птиците у нас спомага за разрастването на туризма. Страната ни годишно се посещава от около 1000 души с цел специализиран природен туризъм: бърдуочинг (англ. Bird watching – наблюдение на птици), наблюдение на пеперуди и водни кончета, орхидеи и редки растения, различни видове земноводни, влечуги и бозайници, правят се фотографски турове за снимане на диви животни.

Много от хората у нас, съзнателно или не, разрушават биоразнообразието на птиците. Как трябва да се грижим и какво трябва да правим, за да помогнем на птиците?

Какво можем да направим? Да се борим с презастрояването, защитавайки малкото останали паркове и градини в градската среда, да увеличим зелените площи в населените места, да прилагаме мерки за намаляване на шума и замърсяването на въздуха. 

Друго – да се отнасяме отговорно към природните ресурси, които използваме в ежедневието си и да въвеждаме много от тях в повторна употреба.

Важно е и да подкрепяме каузите за опазване на природата на природозащитните организации работещи у нас, защото така ясно заявяваме на правителството с какво не сме съгласни и какво искаме то да направи за нас. Колкото повече хора застават зад и вярват в това, което правят организации, като нашата, толкова по-силни ставаме и гласът ни бива чут. Трябва да има хора с ясно и силно заявена позиция в обществото, ако искаме да се развиваме и да спасим природата на България, с която иначе много се гордеем.

Снимка: Хранилка за птици, Йордан Христов

Много често вашите кампании имат нужда от доброволци. Как нашите читатели могат да се включат?

Много от хората, които днес работят в Българско дружество за защита на птиците преди години са влезли в живота и дейността на организацията именно като доброволци. И аз съм една от тях. В работата си винаги имаме нужда от допълнителни ръце и идеи. Нека тези, които желаят да отделят от времето си и да споделят с нас уменията си, не се плашат, ако не познават птиците. При нас има хора, които ги познават достатъчно добре, нуждаем се от други специалисти - преводачи, учители, специалисти по маркетинг, комуникации, графични дизайнери и други.

Ако има желаещи да дарят част от времето, знанията и уменията си за добра кауза, то могат да се свържат с нас по електронна поща – marina.veleva@bspb.org

Какво ви предстои оттук-нататък?

В най-близко време ни предстои друга кампания, която се надяваме да има успеха на „Ние броим врабчетата“, но тя е посветена на орлите. Няма да издавам повече, защото остава малко време до началото ѝ и столичани ще разберат кога ще кацнат орлите в София.

Снимка: Домашно врабче, Г. Герджиков


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Андреа Йовева

Здравейте! Аз съм Андреа и съм на 23 години. Имам завършено висше образование по Журналистика в Софийски университет. Обичам да пътувам и да се срещам с различни и вдъхновяващи хора, и затова избрах да стана част от екипа на Успелите.

Оставете коментар

0 коментара